Розвиток епідемії ВІЛ/СНІДу в м Херсон має ті ж закономірності, що й в цілому по Україні.
На сьогодні епідемічна ситуація в Україні щодо ВІЛ/СНІДУ характеризується переходом вірусу з груп ризику у широкі верстви населення. Особливістю процесу є зміна шляхів передачі від парентерального (або при споживанні наркотичних речовин шляхом ін'єкцій) на статевий. Саме статевий шлях передачі зростає і складає на сьогодні більше 50,0% всіх випадків інфікування. І навпаки, роль ін'єкційного шляху передачі знижується від майже 80% у 90-х роках до 46% в минулому році.
За даними епідеміологічного аналізу в області: інфікувалися при вживанні наркотичних речовин довенно 33,6%, статевим шляхом інфіковано 59,5 %, вертикальним – 6,9%. Продовжують виявлятися ВІЛ – позитивні пацієнти серед донорів: з 1987 року в області них виявлено 330 осіб, з них у 2016 році - 10.
Епідемія переходить у загальну популяцію населення. Серед наших пацієнтів все частіші з’являються соціально – адаптовані, матеріально – забезпечені та сексуально не розбещені люди.
У 2016 році та в І кв. 2017 р. темпи захворюваності на ВІЛ-інфекцію залишаються досить високими. На 01.04.17 р. в місті зареєстровано 1289 людей, які живуть з ВІЛ (ЛЖВ) (392,1 на 100тис. населення), мешканці Суворовського району складають 402 особи (332,2 на 100 тис. населення). В Україні показник розповсюдженості 313,3 на 100 тис.
Але, загальновизнаним є факт, що офіційні дані не відображають реальний масштаб епідемії ВІЛ-інфекції/СНІДу в Україні, зокрема дійсну кількість людей, інфікованих ВІЛ. Вони лише надають інформацію про осіб, які пройшли тестування на антитіла до ВІЛ, у яких була виявлена ВІЛ-інфекція, і які були внесені до офіційного національного реєстру випадків ВІЛ-інфекції. Значно більша кількість українців можуть бути інфікованими, але вони необізнані щодо свого статусу.
Світовий досвід свідчить, що поширення ВІЛ-інфекції/СНІДу призводить до зменшення тривалості життя, зростання потреби у медичних послугах, загострення проблем бідності, соціальної нерівності та сирітства, подолання яких потребує постійного збільшення видатків з державного, обласного та місцевих бюджетів.
У зв'язку з тим, що переважна більшість ВІЛ-інфікованих є особами працездатного та репродуктивного віку, епідемія негативно впливає на соціально-економічний розвиток країни та створює загрозу національній безпеці.
З огляду на вищенаведене становиться зрозумілим необхідність своєчасного виявлення людей, які живуть з ВІЛ, та призначення їм лікування. Це дозволить не тільки зменшити фінансове навантаження Держави на лікування та утримання осіб з кінцевими стадіями ВІЛ, а і зупинити епідемію завдяки пригніченню поширення кола осіб з значною кількістю вірусу в крові.
Акція, яка проведена ОБФ «Мангуст» з нагоди Дня пам’яті людей, померлих від СНІДу, з метою тестування на ВІЛ за допомогою експрес – тестів, дозволила виявити присутність ВІЛ в крові у 3 осіб з 106 обстежених. Це склало 2,8%, що значно більше, ніж прогнозований рівень інфікування серед населення (приблизно 1,0%). До заходу долучилися медичні працівники КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. Є.Є. Карабелеша»
Подібні заходи дозволяють привернути увагу спільноти до важливості проблеми ВІЛ – інфекції та ЛЖВ та дізнатися громадянам про свій ВІЛ - статус.