СНІД: давайте будемо добріше

«Через двадцять років з того моменту, коли в клінічних умовах був зафіксований перший випадок синдрому набутого імунодефіциту, СНІД став самою жахливою хворобою, з якою коли-небудь зіштовхувалось людство». Така була відтверезуюча заява, яку зробила Всесвітня організація охорони здоров’я в щорічному докладі по проблемам епідемії  СНІДу у грудні 2001 року. За оцінками Організації Об’єднаних Націй з ВІЛ-інфекції/СНІДу (ЮНЕЙДС) з початку поширення пандемії ВІЛ-інфекції у світі інфікувалося вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ) 75 (63-89) млн.. людей, померло від СНІДу 30 млн. осіб.

ВІЛ/СНІД став потужним чинником, який негативно вплинув на соціальне та економічне життя суспільства. У найбільш уразливих СНІДом регіонах світу відзначено зниження середньої очікуваної тривалості життя на 15-20 років.

Епідемія ВІЛ-інфекції в Україні продовжує залишатись серйозною проблемою як для системи охорони здоров’я, так і для країни в цілому. З часу виявлення першого випадку ВІЛ-інфекції у 1987 році і до 2014 року включно в Україні офіційно зареєстровано 264 489 випадків ВІЛ-інфекції серед громадян України, у тому числі 75,5 тис. випадків захворювання на СНІД та майже 35,5 тис. випадків смерті від захворювань, обумовлених СНІДом.

З ВІЛ-інфекцією та СНІДом зв’язані такі поняття як стигма та дискримінація. Стигма та дискримінація в Україні представляють собою серйозну перепону на шляху здійснення ефективної профілактики та медичного догляду у зв’язку з ВІЛ/СНІДом.  У більшості випадків, пов’язаних з цим захворюванням, стигма розвивається на підставі сформованих негативних уявлень та зміцнює їх. Стигматизація – це відношення до когось чи чогось. Стигма (тавро) трактується як характерна особливість людини, яка „значно дискредитує” його в очах оточуючих своїми вчинками, наприклад, як ін’єкційне вживання наркотиків. Поширена думка регіональної спільноти про шляхи зараження ВІЛ-інфекцією – це «дурна поведінка», пов’язана з сексом чи із забороненою або громадсько засуджуємою діяльністю, що ВІЛ-інфіковані чоловіки – це гомосексуалісти, бісексуали або чоловіки, які користуються послугами проституток, а ВІЛ-інфіковані жінки ведуть безладне статеве життя або являються робітницями секс-бізнесу. Дикримінація – це діяВона виникає там, де проводиться різниця між людьми, які призводять до пристрасного та несправедливого відношення до деяких людей з-за того, що вони належать до певних груп населення або підозрюються в цій належності. Щодо ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, дискримінація проявляється у відмові прийняття на роботу, дитину – у дитячий садок або шкільний заклад, звільнення з роботи або у відмові надання медичної допомоги та порушення інших прав людини.

Стигма та дискримінація мають місце там, де люди не знають, що ВІЛ-інфекція не передається повітряним або побутовим шляхом, при знаходженні з хворим в одному приміщенні, через рукостискання, обійми, ручки дверей, крани, унітази, спортивні снаряди, гроші, їжу, при укусах комах або тварин.

Досвід розвитку епідемії ВІЛ/СНІДу у всьому світі показав, що ця епідемія здатна виявляти в людях позитивні сторони, коли солідарність об‘єднує людей для боротьби із остракізмом зі сторони уряду, общин та окремих осіб, а також для надання допомоги та догляду за людьми, які живуть з ВІЛ/СНІДом. Прикладом цього в Херсонській області є робота неурядових та державних організацій, які працюють в сфері надання послуг людям, що живуть з ВІЛ та їх близькому оточенню, а також робота, яка направлена на формування толерантного ставлення громадськості до цих людей та на зниження рівня дискримінації та стигматизації до цієї категорії населення області.

15 травня 2015 року, за ініціативи ВБО «Всеукраїнська мережа людей, що живуть з ВІЛ», Україна вшанувала пам’ять людей, які померли від СНІДу. Тисячі червоних метеликів у Всесвітній день пам’яті людей, які померли від СНІДу, стали символом пам’яті, скорботи та надії, легкості душ, які нас покинули, символ переродження та мінливості життя. Метелик є світовим символом нульової дискримінації, який у цьому році було впроваджено Об’єднаною програмою ООН з ВІЛ/СНІДу. Акції, присвячені Всесвітньому дню пам’яті померлих від СНІДу, пройшли по всій Україні, у тому числі в Херсоні та районах області.

Свобода від дискримінації являється основним правом людини від народження і побудоване на  всезагальних та вічних принципах природного права. Законодавство зобов’язує нас захищати права людини незалежно від ВІЛ-статусу, соціального положення, сексуальних або інших переваг.

Тетяна Анікейчик, завідуюча відділом профілактичної,
організаційно-методичної роботи та 
моніторингу і оцінки програмних
заходів Херсонського обласного центру
профілактики та боротьби зі СНІДом

Admin

Читати Попереднє

1 декабря – Всемирный день борьбы со СПИДом

Читайте Далі

Інтегровані біоповедінкови дослідження в Херсонській області

Залиште свій відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.