Чи все ми знаємо про ВІЛ?

ВІЛ-інфекція/СНІД насамперед – це хронічна хвороба. Люди з ВІЛ можуть жити повноцінно та довго. Підтримка людини, яка живе з ВІЛ, продовжить її життя та покращить його якість.

Вперше про СНІД заговорили в 1981 році і вже 34 роки ця абревіатура не сходить зі сторінок газет та журналів всього світу.

СНІД – одна з найважливіших та трагічних проблем, які виникли перед людством наприкінці ХХ віку. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), у світі офіційно зареєстровано 45 мільйони людей, що живуть з ВІЛ/СНІД (в тому числі 3,3 млн. дітей до 15 років), та ще близько 30 мільйонів вже померло.

З часу виявлення першого випадку ВІЛ-інфекції у 1987 році і до 01 липня 2015 року включно серед громадян України офіційно зареєстровано майже 272 тис. випадків ВІЛ-інфекції, у тому числі 79,5 тис. випадків захворювання на СНІД та майже 37 тис. випадків смерті від захворювань, обумовлених СНІДом.

Станом на 01.07.2015 року на диспансерному обліку в лікувально-профілактичних закладах Херсонської області знаходилося 3935 ВІЛ-інфікованих осіб  з встановленим клінічним діагнозом, з них 307 дітей, які народжені ВІЛ-інфікованими  матерями, у тому числі 88 із заключним діагнозом ВІЛ-інфекція. Хворих на СНІД 727 осіб, з них 16 дітей.

Якщо с початку епідемії ВІЛ-інфекції в області, як в цілому по Україні, захворюваність концентрувалась в основному серед споживачів ін’єкційних наркотиків та обумовлювала парентеральний шлях передачі, то за останні 10 років в області спостерігається стабільна тенденція до зменшення питомої ваги парентерального шляху передачі (2005 рік – 54,1%, 6 міс. 2015 року – 20,2%), відповідно зростання  частки статевого шляху передачі ВІЛ з 33,9% у 2005 році до 56,7% станом на 01.07.2015 року. У порівнянні з чоловіками, жінки мають вище ризик інфікуватись статевим шляхом. Серед вперше зареєстрованих ВІЛ-інфікованих відмічається зростання питомої ваги жінок з 25,0% у 1999 році до 43,5% у 2014 році.

Таким чином для населення, яке не вживає наркотики ін’єкційним шляхом, важливе значення має знати та виконувати заходи профілактики статевого шляху передачі, ключовими елементами якої можуть бути:

–    програми, що направлені на зміну статевої поведінки з більш ризикованої на менш ризиковану, особливо серед молоді;

–    пропаганда чоловічих та жіночих презервативів як засобу захисту;

–    пропаганда утримання, вірності та зниження кількості сексуальних партнерів;

        – добровільне консультування та тестування;

– профілактика та лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом та ін.

Абетка профілактики статевого шляху передачі

Як комбіноване лікування діє на ВІЛ у різних фазах реплікації вірусу так і комбінована профілактика поєднує різноманітні стратегії більш безпечної сексуальної поведінки, які можуть обирати інформовані особи, що мають можливість приймати самостійні рішення, у різний час свого життя, для того щоб знизити ризик контакту з ВІЛ для самих себе та інших. Такі принципи часто називають абеткою АВС  комбінованої профілактики:

А – означає утримання — утримання від статевих контактів або більш пізній початок статевого життя. Незалежно від того, чи означає утримання більш пізній початок статевого життя, чи період утримання на наступному етапі, доступ до інформації та освіти з питань альтернативної та більш безпечної сексуальної практики є критичним, для того щоб запобігти інфікуванню ВІЛ після початку або поновлення статевого життя.

Б – означає більш високий рівень безпеки — зберігання вірності своєму партнерові або зменшення числа сексуальних партнерів. Число сексуальних партнерів протягом життя є дуже важливим показником для прогнозування ймовірності зараження ВІЛ-інфекцією. Таким чином, зменшення числа сексуальних партнерів знижує ризик зараження ВІЛ. Однак стратегії, які направлені на пропаганду вірності серед пар, не обов’язково ведуть до зниження частоти інфікування ВІЛ, якщо тільки жоден з партнерів не ВІЛ-інфікований або обидва постійно зберігають вірність.

С – означає правильне та постійне використання презерватива — презервативи дозволяють знизити ризик передачі  ВІЛ для сексуально активної молоді, пар, де один партнер інфікований ВІЛ, працівників секс-бізнесу та їх клієнтів та для усіх тих, хто має секс з партнерами, які могли мати контакт з ВІЛ. Дослідження показали, що якщо у людей немає доступу до презервативів, інші стратегії профілактики багато у чому позбавлені своєї потенційної ефективності.

 «Ми всі живемо в епоху СНІДу» – це так, проте тільки від нас самих, від ступеня нашої ризикованої поведінки (статевої або ін’єкційної) залежить чи відбудеться інфікування вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ). Будьте обачливими та обережними!

Тетяна Анікейчик, завідуюча відділом профілактичної,
організаційно-методичної роботи та 
моніторингу і оцінки програмних
заходів Херсонського обласного центру
профілактики та боротьби зі СНІДом.

Admin

Читати Попереднє

ОГОЛОШЕННЯ про проведення конкурсних торгів

Читайте Далі

Підвищення якості надання медичної допомоги людям, що живуть з ВІЛ.

Залиште свій відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *