Інтегровані біоповедінкови дослідження в Херсонській області

Проблема поширення ВІЛ-інфекції майже 30 років залишається актуальною для світової співдружності. Масштаби поширення вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) набули глобального характеру і постають реальною загрозою соціально-економічному розвитку більшості країн світу. У 2013 році кількість людей, які живуть з ВІЛ, становила у світі 35 мільйонів. З моменту початку епідемії ВІЛ заразилися приблизно 78 мільйонів людей і 39 мільйонів людей померли від хвороб, зумовлених СНІДом. У всьому світі число людей, які заразилися ВІЛ у 2013 році становило 2,1 мільйона, померло 1,5 мільйона людей. У Східній Європі та Центральній Азії число людей, які живуть з ВІЛ, у 2013 році становило 1,1 мільйона, оціночна кількість нових випадків ВІЛ-інфекції – 110000 осіб, число людей, померлих від хвороб, зумовлених СНІДом, – 53000 осіб. З 2005 по 2013 роки кількість нових випадків ВІЛ-інфекції та кількість смертей, зумовлених СНІДом, збільшилися на 5%.

У теперішній час в Україні відбуваються зміни, внаслідок чого створюється середовище, сприятливе для поширення ВІЛ, і в той же час ускладнюється боротьба з ВІЛ-інфекцією. Отже, епідемічна ситуація з ВІЛ-інфекції залишається напруженою: продовжується поширення вірусу імунодефіциту людини серед населення та збільшення кумулятивної кількості ВІЛ-інфікованих осіб і хворих на СНІД. Кількість ВІЛ-інфікованих осіб, які перебувають під медичним наглядом у закладах охорони здоров’я України, станом на 01.01.2015 року (за виключенням дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, з невизначеним статусом) становила понад 131 тисячу осіб (131268), а з урахуванням дітей, народжених ВІЛ-інфікованими жінками, з невизначеним статусом – 137970. Показник поширеності ВІЛ-інфекції – 322,5 на 100 тис. населення. Найбільш високі показники поширеності ВІЛ-інфекції, як і раніше, зареєстровано у південно-східних регіонах Одеській, Дніпропетровській, Донецькій, Миколаївській, Херсонській областях, а також в м. Києві, де ці показники значно перевищують середній по країні. У 2014 року в Херсонській області було зареєстровано 531 нових випадків захворювання на ВІЛ-інфекцію, з них 174 хворих на СНІД. Станом на 01.01.2015 року в області під медичним наглядом перебувало 3828 ВІЛ-інфікованих осіб, у т.ч. 704 хворих на СНІД та 286 дітей до 18 років, які народжені ВІЛ-інфікованими матерями, з яких 83 з підтвердженим діагнозом ВІЛ-інфекції.

На сьогодні, поширеність ВІЛ-інфекції серед осіб, які належать до груп населення підвищеного ризику інфікування ВІЛ (споживачі ін`єкційних наркотиків (СІН), жінки комерційного сексу (ЖКС), чоловіки, які мають секс із чоловіками (ЧСЧ)) стійко перевищує п’ять відсотків (за даними дозорних досліджень 2013 року: СІН – 19,7%; ЖКС – 7,3%; ЧСЧ – 5,9%). В країні реєструється концентрована стадія епідемії ВІЛ-інфекції, тому найбільш адекватним пріоритетом у боротьбі з ВІЛ- інфекцією на сьогодні є проблема запобігання поширенню ВІЛ у цих групах підвищеного ризику та обмеження потенційного поширення ВІЛ-інфекції на загальне населення..

Для вивчення епідемічного процесу при ВІЛ-інфекції використовуються найсучасніші методи. У 2015 році в Херсонській області буде проходити дозорний епіднагляд 2 покоління. Дозорний епіднагляд – це епізодична (зазвичай кожні два роки) процедура вивчення рівня інфікованості ВІЛ серед окремих груп населення (дозорних груп), яка поєднується зі збором соціально-демографічних, поведінкових та інших характеристик представників цих груп.

Метою та завданням цих досліджень є відслідковування тенденцій змін у поширенні ВІЛ-інфекції та отримання інформації про потенційні поведінкові фактори, які зумовлюють поширення ВІЛ у суспільстві, а також використання цієї інформації для інформаційно-просвітницької діяльності, планування, моніторингу та оцінки ефективності профілактичних програм. Ці дослідження дадуть змогу оцінити поширення ВІЛ, гепатиту В, гепатиту С та сифілісу серед споживачів ін`єкційних наркотиків, їх сексуальних партнерів, жінок комерційного сексу, чоловіків  які мають секс з чоловіками.

В подальшому це надасть можливість до вдосконалення та оптимізації заходів щодо профілактики і боротьби зі СНІДом, розробки концепції, моделей, принципів і технологій їх впровадження та контролю ефективності.

Рєзвих Тетяна, 

лікар-епідеміолог Херсонського обласного
центру профілактики та боротьби зі СНІДом

Admin

Читати Попереднє

СНІД: давайте будемо добріше

Читайте Далі

Приглашаем на терапевтические группы самопомощи для нарко- и алкозависимых и их семей

Залиште свій відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.